Napsali o nás

Na poliklinice se připravuje rekonstrukce dětského oddělení

Městskou polikliniku Otrokovice čeká další rekonstrukce. Tentokrát je na řadě dětské oddělení, které se nachází ve druhém podlaží budovy C. Stavební práce potrvají zhruba tři měsíce a vyžádají si více než 3 miliony korun. Výsledkem bude nejenom reprezentativní, ale především útulná čekárna pro děti i jejich rodiče.

Dětský pavilon Městské polikliniky se stejně jako většina ostatních prostor budov polikliniky nachází převážně v původním stavu z 80. let minulého století. Během následujících čtyřiceti let prodělalo oddělení pouze drobné úpravy těch prvků, které byly již v havarijním stavu. Celková rekonstrukce tak byla již nevyhnutelná. „Připravovaný projekt řeší společné prostory čekáren a sociální zázemí jak pro lékaře a jejich personál, tak pro veřejnost. Naším cílem je přetvořit zejména společné prostory čekáren do moderní podoby přátelské k dětem, tak, aby se zde děti i jejich rodiče cítili dobře,“ vysvětlil jednatel Městské polikliniky Otrokovice Pavel Javora.

Autorkou návrhu je designérka Kristýna Jandíková. „Na čekárnu dětského oddělení Městské polikliniky Otrokovice jsem se snažila podívat z jiného úhlu a vytvořit kouzelné místo, které děti zbaví případného strachu z lékařského prostředí,“ uvedla ke svému dílu designérka.

Hned u vchodu do pavilonu návštěvníky přivítá intuitivní navigační systém, který je nasměruje k příslušné ordinaci. V návrhu jsou použity odolné materiály v moderním, ale nadčasovém designu. Návštěvníci si mohou odpočinout na lavičkách poskytujících zároveň komfort
i soukromí, nezapomnělo se také na maminky miminek, které budou mít k dispozici přebalovací pulty a také kojicí koutek.

„Co se týká sociálního zázemí, kvalitativní skok ve srovnání se stávajícím stavem bude opravdu významný, kromě toho bude navýšen počet WC kabinek, který nyní neodpovídá normám,“ podotkl dále jednatel polikliniky.

Na dětském oddělení v současné době působí čtyři lékaři pro děti a dorost, včetně Hany Červenkové, která už se na novou čekárnu těší. „Pro některé děti bývá návštěva u lékaře stresující záležitost, ale pokud budou u nás v prostředí, kde se jim bude líbit a bude pro ně příjemné, pak i ten následný strach bude samozřejmě menší a dost možná, že se k nám někteří začnou i těšit. Takže se na to moc těšíme,“ pousmála se lékařka.

S rekonstrukcí začne firma během letních prázdnin, kdy se předpokládá i menší nápor pacientů. Vzhledem k tomu, že některé navržené prvky budou vysoutěženou truhlářskou firmou vyráběny na míru na zakázku, potrvají práce zhruba 10–12 týdnů. „Rekonstrukce bohužel nepůjde zrealizovat tak, aby se chodu ordinací ani pacientů vůbec nedotkla, práce ale budou plánovány tak, aby dopad na běžný provoz ordinací byl minimální,“ slibuje jednatel polikliniky Pavel Javora.

Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na necelé 3 miliony korun bez DPH, oslovením řady potenciálních dárců se podařilo nashromáždit významné prostředky od soukromých firem, které
v Otrokovicích a jejich blízkém okolí působí, darem se rozhodlo přispět i město, které polikliniku plně vlastní.

„Jsem nesmírně rád, že se nám tato velká investiční akce podaří konečně zrealizovat, protože dětské oddělení si to skutečně zaslouží. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem dárcům, kteří přispěli na rekonstrukci a díky nimž budou mít malí pacienti zázemí, které bude pro ně adekvátní a v němž se budou cítit dobře,“ poznamenal místostarosta města Ondřej Wilczynski, který má
v kompetenci městské organizace.

Městská poliklinika nedávno dokončila rekonstrukci sociálních zařízení v hlavní budově, aktuálně se kolem objektu dokončuje výstavba nových parkovacích stání. „Pokud se podaří zajistit potřebné prostředky, v příštím roce bychom rádi pokračovali se zvelebováním frekventovaných společných prostor polikliniky. Zejména by se mělo jednat o nové podlahy, které povznesou stav těchto prostor,“ dodal závěrem jednatel Městské polikliniky Otrokovice Pavel Javora.

Šárka Šarmanová