Solná jeskyně – Městská poliklinika s.r.o. Otrokovice

Solná jeskyně – Městská poliklinika s.r.o. Otrokovice

739 634 361

Budova E, 1. podlaží

Otevírací doba

Otevřeno

Zavřeno

Pondělí dle objednávek
Úterý dle objednávek
Středa dle objednávek
Čtvrtek dle objednávek
Pátek dle objednávek

O jeskyni

Pro výstavbu Solné jeskyně byla použita sůl z pohoří Kašmíru na hranicích Indie a Pakistánu. Na podlaze je vysypáno několik tun soli z Polska.

V Solné jeskyni panuje unikátní mikroklima. Toto je zajištěno speciálním systémem, který vhání do jeskyně vzduch přes solné stěny za teploty 19 - 22°C a vlhkosti kolem 65%.

Vlhkost vzduchu vytváří tři vodopády, kterými protéká voda s vysokou koncentrací soli z Mrtvého moře. Tím vzniká zcela neopakovatelné prostředí, které je obohaceno o minerály obsažené v mořské soli.

Pravidelné návštěvy Solné jeskyně tak způsobují výrazné změny v organismu, kterých není možné v takto krátké době dosáhnout žádným jiným doposud známým způsobem.

V případě zdravotních problémů, doporučujeme 10- či více návštěv. Ideální je rozložení 15-ti návštěv do 2 - 3 týdnů. Jedna návštěva v Solné jeskyni nahrazuje 2 - 3 dny pobytu u moře.

Obsažené minerály

Jod - Vyrovnává hladinu jódu v organismu. Podporuje funkci štítné žlázy, posiluje svalstvo.
Vápník - Posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, snižuje krevní tlak, zabraňuje vzniku osteoporózy.
Draslík - Snižuje krevní tlak, prokrvuje kůži, vylučuje toxické látky z těla.
Sodík - Napomáhá při látkové výměně, reguluje příjem cukru a aminokyselin.
Hořčík - Působí proti astmatu, chrání před chorobami srdce, snižuje únavu.
Brom - Snižuje krevní tlak a blahodárně působí na nervový systém.
Selen - Napomáhá překonávat virová onemocnění, zpomaluje stárnutí.
Zinek - Působí jako prevence proti akné, podporuje obnovu buněk.

Historie solných jeskyní

Léčebných vlastností solí se využívalo již ve 2. polovině 20. století. Lékaři začali doporučovat opakovaný pobyt v solných dolech či jeskyních jako doplněk léčby. Do polských solných jeskyní se dokonce pořádaly hromadné zájezdy. Úplné prvenství patří solným dolům v polské Wieliczce, kde byly solné jeskyně vybudovány již v roce 1843. Od pradávna se zde léčilo astma, choroby dýchacích cest a alergická onemocnění.

Jak se budují solné jeskyně

Solné jeskyně jsou vybudované z kamenné soli, mořské soli nebo z kombinace obojího. Mořská sůl se dováží z oblastí Mrtvého, Černého nebo Baltského moře. Nejlépe na lidský organismus působí jeskyně vybudované ze solí Mrtvého moře. Sůl se zpracovává technologicky náročným způsobem – lisováním a ohříváním. Strop jeskyně tvoří umělé krápníky. Podlahu pokrývá hrubá vrstva krystalické soli. Jeskyně jsou vybaveny speciálními lampami, které dokonale čistí vzduch a prostředí tak udržují až sterilně čisté.

Čím jsou solné jeskyně tak výjimečné, aneb sůl nad zlato

Ovzduší solné jeskyně je prosyceno minerály a stopovými prvky a spolu s odpovídající teplotou a vlhkostí vzniká jedinečné klima podporující zdravé fungování celého organismu, zvláště pak horních a dolních cest dýchacích. Vysoký stupeň ionizace v ovzduší má pozitivní vliv na pravidelný přechod energie do všech orgánů. Mikročástice působí na pokožku, zlepšují funkce sliznic, uklidňují otoky a posilují imunitu buněk. Jód zmírňuje bolesti, posiluje funkci štítné žlázy a zlepšuje prokrvení orgánů. Pobytem v solné jeskyni zlepšujete také látkovou výměnu a spalování tuků, léčíte kožní potíže, snižujete krevní tlak. Solné jeskyně působí silně uklidňujícím dojmem a mají tak blahodárný vliv na neurózy, stavy vyčerpanosti a deprese. Žádná rizika pro organismus nebyla zaznamenána.

Pobyt v solné jeskyni se vyrovná pobytu u moře

Spousta astmatiků, alergiků a pacientů s lupénkou cestuje k moři, aby zlepšili svůj zdravotní stav. Již nemusíte čekat na léto. Solné jeskyně lze navštěvovat kdykoliv v průběhu roku. Bylo prokázáno, že v průběhu 45 minutového pobytu vdechnete množství léčivých látek odpovídající třídennímu pobytu u moře.

Solné jeskyně ocení zejména astmatici

Po 5 až 10 sezeních v solné jeskyni se stav pacientů s astmatem a záněty horních a dolních cest dýchacích zlepšil jako po přímořské léčbě. Navíc příznivý efekt přetrvává ještě cca 3 měsíce.

Návštěva solných jeskyní jako prevence i relaxace

Solné jeskyně můžete navštěvovat, i když jste zcela zdraví. Jsou výbornou formou relaxace a vynikající prevencí, zvláště před obdobím chřipek.

Plánek